Způsobuje CBN přírůstek na váze?

Úvod do světa CBN

Můj syn Ladislav dal na můj psa Bruno vyztuženou kost a sledoval, jak se jeho malý tělíčko namáhá, aby se dostal ke všem kouskům. A v tu chvíli jsem si uvědomil, jak je to podobné s mnoha z nás, kdo se snažíme zhubnout. Mina na tváři, pot na čele, frustrace v očích - to jsou přesně ty pocity, které nás prostupují, když bojujeme s nadbytečnými kily. A zatímco Bruno se svou kostí bojoval, položil jsem na sebe otázku, která mě donutila přeorganizovat celý kuchyňský stůl a vysypat zestárlý kořenový systém mé trávníku: Způsobuje Cannabinol (CBN) přibírání na váze?

Co je to CBN?

Zakládám se na tom, že buď jste právě poklepali na úvod tohoto článku s celou zvědavostí světa, nebo se vám prostě divokáfrankensteinovská inspirační záře zapála nad vaším kostěným baskem: Co to je CBN? Cannabinol, zkráceně CBN, je jedním z mnoha komponentů rostliny konopí. Je známý pro jeho uklidňující účinky, mnozí ho považují za "bratra", "sestru" - nebo možná "cousin dvakrát odstraněný" od teď již proslulého CBD. Pojďme se na to podívat blíže.

Cannabinol a jeho účinky

CBN, podobně jako CBD, není psychoaktivní, což znamená, že po jeho použití vás nečeká žádný "high" pocit. Je to pro mě velmi důležitý bod, protože ačkoli mám rád jízdu na horské dráze, trochu mě děsí představa, že bych měl takový pocit během běhu nebo třeba během přípravy večeře pro Ladislava. CBN je však známý pro své uklidňující účinky. Mohou pomoci při nespavosti, zánětech a bolestech, což je velmi užitečné, když si uvědomím, že Bruno mi zase rozkousal obuv.

CBN a váha: Možná spojení?

Nyní je čas se zabývat hlavní otázkou tohoto článku: Způsobuje cannabinol (CBN) přibírání na váze? Věda na tuto otázku zatím nemá jednoznačnou odpověď. Někteří odborníci tvrdí, že CBN může stimulovat chuť k jídlu, která může splývat s přibíráním na váze, zatímco jiní se domnívají, že tento cannabinoid může přispívat k hubnutí.

Vliv CBN na chuť k jídlu

Existuje několik výzkumů, které ukazují, že CBN může stimulovat chuť k jídlu. Podobně jako jiné látky z konopí, jako je THC, se zdá, že cannabinol může zvýšit chuť k jídlu. Ale počkejte, počkejte, nevytahujte hned vaše vyztužené fitness boty a nezačínejte panikařit. Tento účinek není přímým indikátorem přibírání na váze. Existuje obrovský rozdíl mezi zvýšenou chutí k jídlu a přibíráním na váze.

Je tedy CBN viníkem v přibírání na váze?

Zde musíme být opatrní. Jak jsem uvedl, zvýšená chuť k jídlu není to samé jako přibírání na váze. Koneckonců, můžete mít chuť na celou pizzu, ale pokud se rozhodnete jíst jen jeden kousek, není to problém. Stejně tak existují lidé, kteří mají malou chuť k jídlu, ale jí mnoho nezdravých potravin.

CBN a výzkum obezity

CBN a další konopné cannabinoidy jsou stále probádány ve výzkumu obezity a váhového managementu. Některé aktuální výzkumy napovídají, že konopné látky mohou vlastně pomáhat při hubnutí tím, že regulují metabolismus tuků a snižují chuť na sladké. Přesto je potřeba více výzkumu k definitivní odpovědi.

Závěr: CBN a váha

Takže se dostáváme k tomu, co moje základní výzkum našel o cigaretách, pizzách a Bruno: Možná zvyšuje cannabinol (CBN) chuť k jídlu, ale zvýšená chuť k jídlu rozhodně neznamená automatické přibírání na váze. Správná volba jídla a lifestylu hraje významnou roli v jakémkoliv pokusu o řízení váhy. A koneckonců, stejně jako u Brunovy kosti, představa o účincích konopí na váhu je stále v procesu vykrystalizování se.

Informace obsažené v tomto článku nejsou lékařské rady a jsou pouze informačního charakteru. Vždy se poraďte se svým zdravotnickým poskytovatelem než začnete užívat jakékoliv produkty s CBN.

Komentáře